گردنبند ردیاب در مرگ پلنگ تاثیر مستقیم نداشته است

کمتر از ۱۰ روز پیش بود که خبر کشته شدن پلنگ ماده‌ای در تندوره به دلیل شکستگی مهره‌های گردن منتشر شد. مرگ این پلنگ جدای از اهمیت این گونه در معرض خطر، از زاویه دیگری هم مهم بود. یک گردنبند ردیاب روی گردن پلنگ برای انجام تحقیقات نصب شده بود. برخی فعالان محیط زیست می‌گفتند ممکن است این گردنبند منجر به شکستگی گردن و تلف شدن پلنگ شده باشد.

باز کردن گردنبند ردیاب از لاشه پلنگ پیش از ارسال به تهران و عدم انتشار تصاویر لاشه با گردنبند به این شبهات دامن زد. با وجود این رئیس اداره محیط زیست درگز می‌گوید برای این که لاشه پلنگ تلف شده در تندوره را در فریزر بگذارد ناچار بوده گردنبند ردیاب او را باز کند.

فرهنگ ساسانی که به گفته سازمان محیط زیست کالبدگشایی پلنگ کشته شده در تندوره را انجام داده می‌گوید گردنبند ردیاب در مرگ پلنگ تندوره تاثیر مستقیم نداشته اما امکان تاثیر غیرمستقیم وجود دارد.

برای گذاشتن لاشه در فریزر مجبور بودم گردنبند را باز کنم

رئیس اداره محیط زیست شهرستان درگز، در گفت و گو با خبرنگار مهر در خصوص تاریخ مرگ تنها ماده پلنگ مجهز به ردیاب ماهواره ای در تندوره گفت: ۱۲ بهمن ماه با لاشه ماده پلنگی سه ساله به نام ایران‌ که به قلاده ردیاب ماهواره‌ای مجهز شده بود روبه‌رو شدیم که آثار کشمکش و ضرب و جرح دو پلنگ بر سر بقاء، که بر لاشه این پلنگ هویدا بود، گواه بر خفه شدگی و گازگرفتگی توسط پلنگی قوی تر بود و لذا تحقیقات برای علت این نزاع آغاز شد.

ذوالفقار سلحشور گفت: با مشاهده بقایای لاشه یک رأس قوچ وحشی که تا فاصله ۵۰ متری از لاشه ماده پلنگ جابه‌جا شده بود محرز شد نزاع بر سر شکار بوده و براساس آنچه در بین گربه سانانی چون پلنگ وجود دارد، تجاوز به قلمروی پلنگ دیگر به این نزاع و مرگ ماده پلنگ انجامیده است.

وی در خصوص علت باز شدن گردنبند ماهواره ای ردیاب از لاشه پیش از انتقال به تهران گفت: برای اینکه لاشه را در فریزر بگذارم مجبور شدم گردنبند را باز کنم و آن را پس از انتقال لاشه به سازمان حفاظت محیط زیست، جداگانه به تهران فرستادم.

تاثیر غیرمستقیم گردنبند ردیاب در مرگ پلنگ ممکن است

فرهنگ ساسانی، عضو هیئت علمی گروه پاتولوژی دانشگاه تهران که به گفته سازمان محیط زیست به کالبدگشایی پلنگ نظارت داشته است، در خصوص علت مرگ تنها ماده پلنگ مجهز به گردنبند ردیاب در تندوه در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: همانطور که در گزارش رادیوگرافی هفته گذشته و همینطور در گزارش کالبدگشایی انجام شده توسط استفان استروفسکی، عنوان شده علت مرگ حیوان شکستگی مهره های گردن به خصوص مهره های ۳ و ۴ گردنی تشخیص داده شد که با توجه به وجود سوراخ در ناحیه پوست گردن و سوراخ های مجزا بر روی بافت ها و عضلات زیر پوست گردن درمجاورت مهره های آسیب دیده، گاز گرفتن توسط یک حیوان شکارچی بسیار محتمل است.

وی در خصوص امکان تاثیر گردنبند ردیاب ماهواره ای در مرگ پلنگ تندوره با اشاره به وجود علائم درگیری این پلنگ با یک پلنگ نر اعلام کرد: گردنبند ردیاب ماهواره ای در مرگ پلنگ تندوره تاثیر مستقیم نداشته اما امکان تاثیر غیرمستقیم وجود دارد. بعنوان مثال ممکن است وجود این گردنبند بعنوان یک جسم خارجی ناشناس، به لحاظ رفتارشناسی، عامل حمله پلنگ نر به گردن پلنگ ماده شده باشد. البته این تنها در حد یک گمانه زنی است.

ساسانی با اظهار بی اطلاعی از علت انتقال لاشه ماده پلنگ تندوره بعد از رادیولوژی از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به کلینیک حیات وحش پردیسان جهت کالبدگشایی گفت: روز جمعه ۱۶ بهمن ماه، به درخواست دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست برای حضور در کالبدگشایی این پلنگ در کلینیک حیات وحش مرکز بازپروی پردیسان حاضر شدم و گزارش نهایی را پس از انجام آزمایش‌های تکمیلی پاتولوژیک و میکروسکوپیک روی نمونه هایی که از اعضای حیوان به همراه آورده ام اعلام خواهم کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا با بررسی وضعیت کنونی گردنبند ردیاب می‌توان تاثیر یا عدم تاثیر آن را در شکستن گردن حیوان را تشخیص داد یا نه گفت: نمی‌دانم گردنبند ردیاب سالم است یا آسیب دیده. گردنبند پیش از کالبدگشایی از لاشه جدا شده بود.

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

بازدیدها: 217

لینک کوتاه این مطلب برای انتشار: https://iranradyab.com/dEWVj

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.